Jdi na obsah Jdi na menu

Třináctipolová zásuvka

 

Třináctipolové zásuvky se běžně používají u vozů, které tahají karavany a nebo brzděné přívěsy vybavené couvaími světly. V případě, že přívěs má sedmikolíkovou zástrčku, existují redukce 13/7 kolíků a naopak.

 Běžná sedmipolová zásuvka obsahuje pouze základní ovládání světel, tedy oba blinkry, levé a pravé koncové obrysové světlo, brzdové světlo, mlhovku a ukostření.

Naproti tomu třináctipolová zásuvka má navíc couvací světlo, trvalé napětí + 12 voltů (vnitřní osvětlení karavanu), dobíjecí napětí pro baterii karavanu a dvě ukostření pro dva posledně jmenované kontakty a také jeden kolík neobsazený (většinou se používá pro rozpoznání připojení přívěsu....v tomto případě se při zasunutí zástrčky přívěsu vypne mlhovka na autě, aby za tmy odrazem o stěnu přívěsu neoslňovla řidiče ve zpětném zrcátku)

Zde je třeba upozornit na jednu věc...některé systémy odpojí mlhovku i v případě, že do zásuvky vsunete pouze redukci z třinácti na sedm kolíků, aniž by byl připojen přívěs. Z praxe vím, že někteří řidiči tuto redukci nechávají trvale v zásuvce. Pak se ovšem může stát, že při technické kontrole vozu nebude svítit zadní mlhové světlo

 

                                          Třináctipolová zásuvka

 

13-tipolova-schema.jpg

 

13-tipolova.jpg